Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:
10 czerwca 2022

100-lecie istnienia służby cywilnej. W kancelarii premiera odbyła się konferencja

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

W ramach obchodów 100. rocznicy uchwalenia ustawy o# państwowej służbie cywilnej 8 czerwca br. w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się konferencja „W służbie państwu i obywatelom”. Z okazji jubileuszu i w celu upamiętnienia dorobku pracowników polskiej służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański - szef służby cywilnej i dr Wojciech Federczyk - dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zorganizowali konferencję, która była transmitowana na żywo na kanale YouTube Kancelarii Premiera. W jubileuszowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele polskiej administracji państwowej i zagranicznej. KGP reprezentowali insp. Krzysztof Kozieł – zastępca dyrektora Gabinetu KGP i Marta Krasuska – główny specjalista ds. ochrony praw człowieka w KGP.

Na początku konferencji Barbara Brodowska-Mączka - dyrektor Generalny w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Pragnę serdecznie pozdrowić zgromadzonych na uroczystym spotkaniu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z okazji 100-lecia uchwalenia ustawy o państwowej służbie cywilnej. Dziękuję organizatorom, prelegentom i wszystkim osobom, których staraniem upamiętnione zostanie wydarzenie o wielkim znaczeniu dla rozwoju naszego państwa w okresie międzywojennym. Wydarzenie to inspiruje po dziś dzień wszystkich, którym leży na sercu ideał Polski jako państwa sprawnego, uczciwego i nowoczesnego. Mowa tu o uchwalonej 17 lutego 1922 roku ustawie o państwowej służbie cywilnej. Akt ten wywarł znaczący i jednoznacznie pozytywny wpływ na odrodzoną, krzepnącą Polskę Niepodległą. Przygotował ją na liczne wyzwania tamtego czasu. Ustanowiony na mocy tego aktu korpus wysoko wykwalifikowanych urzędników mianowanych – kierujących się etosem patrioty, lojalnego obywatela Rzeczypospolitej oraz stale doskonalącego swoje umiejętności profesjonalisty - stanowił rdzeń i elitę ówczesnego aparatu państwowego. Artykuł 21 ustawy stanowił: Urzędnik obowiązany jest wiernie służyć Rzeczypospolitej, przestrzegać ściśle ustaw i przepisów, wypełniać obowiązki swego urzędu gorliwie, sumiennie i bezstronnie, oraz dbać według najlepszej woli i wiedzy o dobro sprawy publicznej i spełniać wszystko, co temu dobru służy, a unikać wszystkiego, coby mu mogło szkodzić. Dalsze przepisy czyniły członka służby cywilnej nie biernym, niejako automatycznym wykonawcą poleceń zwierzchników, ale osobą współodpowiedzialną za merytoryczną ocenę prawidłowości i korzystności działań w danej sprawie – z punktu widzenia interesu publicznego”.

Listy okolicznościowe nadesłali również Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu RP i Mateusz Morawiecki – Premier RP.

Jubileuszowa konferencja była również okazją do wręczenia przez szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiata-Urbańskiego medali pamiątkowych zasłużonym urzędnikom państwowym.

Następnie dr hab. Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zaprezentowała album okolicznościowy „W służbie państwu i obywatelom. Stulecie służby cywilnej”, a prof. Paweł Cichoń z Katedry Historii Administracji i Myśli Administracyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przybliżył wszystkim zgromadzonym temat narodzin polskiej służby cywilnej w dwudziestoleciu międzywojennym. Historię administracji Polskiego Państwa Podziemnego w latach 1930–1946 zaprezentował prof. Grzegorz Górski. Nie zabrakło również na konferencji myślenia o rozwoju technologicznym służby cywilnej, o czym referowała Justyna Orłowska – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.  

Podsumowując, uchwalenie ustawy o państwowej służbie cywilnej było ważnym krokiem na drodze odbudowy struktur Państwa Polskiego, które w 1918 r. odzyskało nieodległość. Urzędnicy II Rzeczypospolitej wnieśli znaczący wkład w rozwój międzywojennej Polski. Przynależność do tej grupy zawodowej była wówczas przedmiotem dumy, podobnie jak zawodowa służba w Wojsku Polskim czy Policji Państwowej. W okresie II wojny światowej i okupacji wielu członków państwowej służby cywilnej zaangażowało się w działalność cywilnego pionu Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś, podobnie jak sto lat temu, w codziennej, urzędniczej pracy wciąż najistotniejszy pozostaje etos służby Polsce i jej obywatelom.

Materiał: KGP

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!