Dziś mamy 17 maja 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
30 października 2018
Muszą wystąpić do powiatu o ograniczenie tonażu pojazdów

Ciężarówki blokują osiedlowe drogi!

fot. KP

fot. KP

Nowowiejscy radni zastanawiali się co zrobić z ciężarówkami parkującymi na osiedlowych uliczkach Brzozy, Olimpina czy Nowej Wsi Wielkiej? Gmina zwróciła się do# Inspekcji Ruchu Drogowego, aby służba ta nasiliła kontrole w miejscach, gdzie jest zakaz przejazdu pojazdów powyżej 7 ton.

- Od wielu miesięcy w Brzozie na osiedlowej uliczce parkują samochody ciężarowe. Jezdnia zalana jest olejem. Podobno nie można zabronić parkowania ciężarówek? – powiedziała jeszcze na wrześniowej sesji gminnej rady, dyrektor gminnej przychodni zdrowia Ola Kosińska. - Czy to podmiot prowadzący działalność gospodarczą np. przewozową? – wtrącił przewodniczący gminnej rady Sławomir Fac. – Nie wiem, czy to samochód jakieś firmy, czy osoby prywatnej. Jeden stoi z naczepą, a drugi bez naczepy. Niestety, ciężarówki te utrudniają osobie niepełnosprawnej dojazd samochodem – wyjaśniła dyrektor przychodni.

Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek przyznał, że to: - Niestety nie jest pojedynczy przypadek. Potwierdzili to również sołtysi. – W Olimpinie była podobna sytuacja. Jak nie ma oznakowania, że dopuszczalny jest przejazd samochodów do 7 ton, no niewiele można zrobić. U nas taki znak jest. Stał ciągnik siodłowy. Wezwana policja zrobiła porządek – wyjaśnił sołtys Olimpina Zbigniew Wiśniewski, który wskazał, że również w Brzozie przed sklepem stają ciężarówki, które blokują przejazd. – Na ulicy Brzozowej w Brzozie jest firma, której pracownicy przeładowują towar na ulicy. Przez to blokują przejazd. Czują się jak na prywatnym terenie. Trzeba wezwać policję, by to ukrócić – zaapelował sołtys Nowego Smolna, Stanisław Szpera.

Apele sołtysów o wzywanie sił porządkowych są słuszne. Aby jednak móc wezwać policję i aby jej interwencja była skuteczna, trzeba dostosować prawo. Dlatego zwrócono się do wójta, aby gmina dokonała przeglądu uliczek osiedlowych i ewentualnie wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy o nową organizację ruchu, zakazującą przejazdu pojazdów powyżej 7 ton.

Dlatego też ponad miesiąc temu wysłaliśmy pytania do urzędu gminy, co zrobiono w tej sprawie. – Przeprowadziliśmy wizję lokalną – wyjaśnił wójt Wojciech Oskwarek. – W wyjeździe uczestniczył pracownik gminy, sołtys Wiśniewski oraz przedstawiciel Inspekcji Ruchu Drogowego. Generalnie przy uliczkach osiedlowych mamy postawione znaki o ograniczeniu tonażu do 7 ton. Niestety, są kierowcy, którzy ich nie przestrzegają. Dlatego wystąpiliśmy do dyrekcji Inspekcji Ruchu Drogowego, aby nasiliła kontrole w tym rejonie – poinformował wójt. Póki co samorząd nie wystąpił do starostwa „o dostawienie” dodatkowych znaków.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!