Dziś mamy 18 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:
07 grudnia 2021

Duże zmiany w restrykcjach. Obowiązkowe testy, szczepienia i limity

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o# wprowadzeniu nowych ograniczeń. Chodzi m.in. o kwestie obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 dla określonych grup zawodowych oraz nauki zdalnej w szkołach. Będą też większe limity w lokalach.

Niepokojące dane

Na samym początku Niedzielski opisał krótko obecną sytuację epidemiczną oraz nawiązał do wprowadzonych tydzień temu dodatkowych zasad, które miały ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii. Chociaż szef resortu zdrowia stwierdził, że epidemia się ustabilizowała to średnia dzienna liczba zakażeń od półtora tygodnia jest na poziomie 23 tys. i nie widać wyraźnych spadków. Niepokojący jest też nowy wariant koronawirusa – Omikron.

Nowe restrykcje w wielu dziedzinach 

Szczegóły nowych obostrzeń przedstawił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Będą one obowiązywały od 15 grudnia. – Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – stwierdził Kraska. Od tego samego dnia zmniejszone zostaną limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach. Limity nie obowiązują osób zaszczepionych, zweryfikowanych. W kinach będzie zakaz konsumpcji.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o tym, że od 15 grudnia zawieszona zostanie działalności dyskotek, klubów i obiektów, które udostępniają przestrzeń do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. – 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 roku ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie stu osób. Z wyłączeniem osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane – powiedział wiceminister zdrowia. Ograniczenia dotkną transport zbiorowy (też od 15 grudnia) do 75 procent obłożenia.

Wprowadzone zostaną też obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na Covid-19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID.

Od 15 grudnia przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy.

Wprowadzona zostanie też nauka zdalna. Więcej piszemy o tym tutaj.

Kraska powiedział, że są plany, aby od 1 marca 2022 roku był obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!