Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
26 maja 2022

Jak wykonać własny kompost? Oto instrukcja krok po kroku:

fot. UG w Dobrczu

fot. UG w Dobrczu

Prowadzenie kompostownika to doskonały sposób na #wykorzystanie resztek jedzenia oraz zwiędłych roślin, w myśl zasady „zero waste”. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem będą bujniejsze, bardziej odporne na choroby oraz szkodniki i lepiej zniosą różnice temperatur.

Co wrzucać do kompostownika?

Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu, na kompost nadają się odpadki kuchenne (bez mięsa i kości), fusy z kawy i herbaty, bezzapachowe chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier, wytłoczki od jajek, zużyta ziemia z doniczek.

Czego nie należy wrzucać do kompostownika?

– liści orzecha włoskiego i dębu, ponieważ rozkładają się bardzo długo i mają właściwości zakwaszające,
– chwastów z widocznymi nasionami,
– chorych roślin,
– zbyt dużej ilości skórek z owoców cytrusowych, gdyż te pryskane są środkami chemicznymi umożliwiającymi ich długi transport,
– mięsa, kości,
– odchodów zwierząt domowych.

Kompostownik – podpowiadamy wykonanie krok po kroku

  • Zbij skrzynkę z drewnianych desek lub kup gotowy plastikowy termokompostownik, który znacznie szybciej rozkłada materię organiczną. Jeśli widzisz taką potrzebę, zabezpiecz dno kompostownika przed kretami np. ażurową siatką zapewniająca styczność kompostowanej masy z podłożem.
  • Wybierz zacienione miejsce. W pełnym słońcu kompost będzie przesychał, za to w głębokim cieniu temperatura będzie niższa, przez co rozkład wolniejszy. Pamiętaj o właściwym wyznaczeniu miejsca lokalizacji kompostownika. Kwestia ta została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 36 ust. 3 rozporządzenia, odległość m.in. kompostowników o pojemności od 10 do 50 m3 od granicy działki sąsiedniej powinna wynosić co najmniej 7,5 m. Ponadto, niezależnie od tej regulacji, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo budowlane, każdy kto projektuje i buduje obiekt budowlany, ma obowiązek poszanowania uzasadnionego interesu osób trzecich.
  • Dodawaj resztki roślin i jedzenia. Przerzucaj warstwy za każdym razem, gdy dodasz nowe resztki, to napowietrza pryzmę i przyspiesza rozkład.
  • Przyspiesz proces kompostowania – możesz w tym celu użyć dojrzałego kompostu lub specjalnych szczepionek kompostowych, zawierających bakterie tlenowe i inne pożyteczne mikroorganizmy glebowe.
  • Wykorzystaj dżdżownice, które pomogą szybko przetworzyć odpady. Nie musisz szukać ich w ziemi, możesz odwiedzić sklep wędkarski. Zapytaj o dżdżownice kalifornijskie, jest to najbardziej żarłoczny gatunek.
  • Odpadki i żyjące w nich dżdżownice potrzebują wilgoci. Podlewaj kompostownik, ale z umiarem.
  • Zapewnij dostęp powietrza – bez tlenu rośliny zgniją.

Materiał: UG w Dobrczu/red.

Oceń artykuł: 6 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!