Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
12 października 2021

Jakie marki królują na polskich drogach? Niekwestionowani liderzy

fot. archiwum

fot. archiwum

149 352 – tyle pojazdów zarejestrowali# Polacy we wrześniu. Znamy więcej szczegółów!

Jak co miesiąc sprawdziliśmy dla Was najpopularniejsze marki i poszukaliśmy ciekawostek. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

Jak zwykle

Zacznijmy jednak od początku. We wrześniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 149 352 pojazdów. To o prawie 11 tysięcy mniej niż w tym samym czasie rok temu.

Najwięcej, jak zwykle, Polacy zarejestrowali samochodów osobowych – 108 233. Na drugim miejscu znalazły się samochody ciężarowe – 13 099.

Poza osobówkami i samochodami ciężarowymi, we wrześniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiły się także m.in.: 5683 motocykle, 3421 ciągniki rolnicze i 434 autobusy.

A jakie marki królują na polskich drogach? Na pierwszym miejscu – jak zwykle - Volkswagen. Wśród najpopularniejszych marek wszystkich zarejestrowanych we wrześniu pojazdów znalazły się kolejno:

 1. Volkswagen – 10 882
 2. Opel – 10 208
 3. Ford – 9979
 4. Toyota - 8626
 5. Renault - 7837
 6. Audi - 7629
 7. BMW - 6763
 8. Mercedes-Benz - 5997
 9. KIA - 5408
 10. Hyundai - 5145

Wśród zarejestrowanych we wrześniu samochodów osobowych w Top 10 znalazły się marki:

 1. Volkswagen - 9787
 2. Opel - 9376
 3. Ford - 8583
 4. Toyota - 8214
 5. Audi - 7627
 6. BMW - 6348
 7. Renault - 5614
 8. KIA - 5401
 9. Hyundai - 5115
 10. Skoda - 4226

Oto inne ciekawe - zarejestrowane we wrześniu - nowości w bazie CEP:

 • 33 żurawie samochodowe
 • 86 samochodów pożarniczych
 • 44 sprężarki powietrza
 • jedna pompa do wody niespożywczej
 • 18 pojazdów do przewozu materiałów niebezpiecznych
 • 49 pojazdów asenizacyjnych.

Znaleźliśmy też prawdziwe perełki wśród oldtimerów. We wrześniu pojawiło się m.in. 80 jednośladów marki Jawa – w tym 70 motocykli i 10 motorowerów. Najstarszy motocykl tej marki, który dołączył do bazy w minionym miesiącu wyprodukowano w 1952 r., najstarszy motorower – w 1975 r.

Dla kierowców i nie tylko

Baza CEP to źródło wiedzy, ciekawostek i inspiracji. Ale nie tylko! Daje też wiele możliwości. To właśnie dzięki niej oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) powstało sporo przydatnych e-usług!

Kierowco - sprawdź, co możesz załatwić przez internet:

 • Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu – od 4 czerwca nowy samochód może zarejestrować za Ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie - podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić.
 • Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu - na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu masz 60 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Zrób to przez internet!
 • Historia Pojazdu - dzięki tej e-usłudze możesz sprawdzić m.in. czy pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji.
 • mPrawo jazdy – czyli dokument potwierdzający uprawnienia kierowcy w telefonie. Znajdziesz je w naszej aplikacji mObywatel. Jest tam też licznik punktów karnych!
 • mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Tę usługę także znajdziesz w mObywatelu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Ci o tym.
 • Mój Pojazd - usługa, dzięki której sprawdzisz stan licznika z ostatniego badania technicznego lub dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jesteś właścicielem.
 • Bezpieczny autobus - pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

Szerokiej drogi!

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!