Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
13 października 2021

Polak spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie

fot. KPUW Bydgoszcz

fot. KPUW Bydgoszcz

„Nadużywanie alkoholu jako zagrożenie dla rodziny i# społeczeństwa. Diagnoza i przeciwdziałanie”, to temat konferencji z cyklu „O jakość i trwałość rodziny”, która odbyła się wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W konferencji mającej na celu zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest nadużywanie alkoholu, wzięli udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a także przewodniczący Komisji Zdrowia, poseł na Sejm RP Tomasz Latos.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną konferencja odbyła się w trybie hybrydowym, co oznacza, że część referentów była na niej obecna poprzez aplikację Microsoft Teams.

- Przedstawię kilka faktów: mieszkaniec naszego kraju spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Na 304 mieszkańców naszego województwa przypada jeden punkt sprzedaży alkoholu. To dużo w porównaniu z innymi województwa. Zdaniem publikacji rządowych mamy w naszym kraju 800 tys. osób nadużywających alkoholu. To bardzo dużo, dlatego trzeba podjąć działania, które będą to uświadamiać - powiedział wojewoda, który dodał, że prosi o to, aby bardzo mocno postawić na edukację młodzieży, wśród której problem nadużywania alkoholu jest często pomijany.

Tomasz Latos zauważył, że dwa tygodnie wcześniej temat poruszany na wczorajszej konferencji omawiany był w Sejmie w nieco szerszym kontekście.

- W ciągu kilkunastu lat spożycie czystego alkoholu wzrosło średnio o około 3 litry. To jeden z największych wzrostów, jakie obserwujemy w Europie. Jest to spowodowane szeregiem różnych elementów. Poza aspektami edukacyjnymi jest to też kwestia relacji naszych zarobków w porównaniu do ceny tych produktów – dodał poseł Latos, zwracając uwagę na to, że trzeba poprzez uwarunkowanie cenowe nie stwarzać zbyt dobrych możliwości, aby wzrost spożycia alkoholu w dalszym ciągu miał miejsce.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!