Pozostało kilka dni. Wsparcie dla małych gospodarstw
fot. pixabay
Wciąż można się ubiegać o 120 tys. zł na rozwój małego #gospodarstwa. Do 20 września 2024 r. trwa nabór wniosków o wsparcie na Rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. O środki finansowe mogą się ubiegać rolnicy, którzy zajmują się produkcją ekologiczną lub rozpoczynają działalność w ramach krótkiego łańcucha dostaw.
Dofinansowanie skierowane jest do osób, które m.in.:
- zajmują się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw (KŁD);
- spełniają definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa;
- posiadają gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie przekracza 25 tys. euro;
- uzyskali przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł;
- nie prowadzą działalności wyłącznie w celach naukowo–badawczych.
Pomoc przyznaje się w formie płatności ryczałtowej w wysokości 120 tys. zł. Środki te można przeznaczyć np. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów. Ważne, by w wyniku realizacji planowanych przedsięwzięć nastąpił wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych co najmniej o 30 proc. w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości wynagrodzenia minimalnego w roku 2024.
Nabór, drugi na Rozwój małych gospodarstw w ramach PS WPR 2023-2027, trwa do 20 września 2024 r., i jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Dotychczas wpłynęło 666 wniosków.
O tego rodzaju wsparcie można się było ubiegać w poprzednim roku. Wówczas nabór był skierowany nie tylko do właścicieli gospodarstw ekologicznych, lecz także tych zajmujących się konwencjonalną produkcją rolniczą. Złożono wówczas blisko 11 tys. wniosków. Agencja jest w trakcie ich weryfikacji i stara się, by proces ten przebiegał jak najsprawniej. Dlatego – w ramach tzw. wirówki – te oddziały regionalne, które są mniej obciążone pracą, dostają do rozpatrzenia wnioski z województw, na terenie których dokumentów do obsługi jest więcej.
Więcej informacji – otwórz
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- Rekordowe zainteresowanie konkursami. Wkrótce ogłoszenie wyników
- Wsparcie dla hodowców pszczół. Nabór wniosków na 2025 rok
- Pomoc na inwestycje związane z ochroną środowiska. Nabór wniosków
- Dopłaty 2024. Za kilka dni rozpocznie się wypłata zaliczek
- Projektowane stawki płatności bezpośrednich. W jakiej wysokości?
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!