Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
12 października 2021

Skontrolowano ponad 300 rowerzystów. Nie brakowało wykroczeń

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wczoraj na# terenie województwa wzmożone działania pn. "Rowerzyści", w których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są właśnie rowerzyści. W trosce o bezpieczeństwo cyklistów akcja ta prowadzona jest cyklicznie, bo to ta grupa, obok pieszych, jest najbardziej narażona na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Celem prowadzonej wczoraj (11.10.21) akcji "Rowerzyści" było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, oświetlenie i trzeźwość kierujących. Mundurowi byli szczególnie wyczuleni na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, ale także popełniane wobec nich przez innych uczestników ruchu drogowego.

W czasie działań policjanci skontrolowali 339 cyklistów i 939 kierowców innych pojazdów. Ujawnili łącznie 283 wykroczenia popełnione przez rowerzystów. Najwięcej, bo aż 143 to jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych. Funkcjonariusze ujawnili również 128 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących jednośladami np. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Aż 24 rowerzystów kierowało po spożyciu alkoholu. W czasie działań policjanci ujawnili także 24 wykroczenia popełnione przez kierujących innymi pojazdami, gdzie pokrzywdzonymi byli rowerzyści.

Policjanci przypominają najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

- rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

  • kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
  • kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

- rowerzysta nie może:

  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
  • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
  • czepiać się innych pojazdów,
  • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

Materiał: mł. asp. Agnieszka Bubień - KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!