Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
12 października 2021

Syrena alarmowa w areszcie śledczym. Pojawiła się straż pożarna i policja

fot. por. Agnieszka Dzimińska

fot. por. Agnieszka Dzimińska

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy uruchomiono# syrenę alarmową, a po chwili w jednostce pojawiły się trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Przed jednostką stanął radiowóz Policji, który od zewnątrz zabezpieczał teren jednostki. Na szczęście w areszcie nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa, lecz rozpoczęły się zaplanowane ćwiczenia ochronne z udziałem Straży Pożarnej, Policji i funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Ćwiczenia ochronne w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2016 r. w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, nie rzadziej niż raz w roku przeprowadza się w jednostce ćwiczenia, w których doskonali się sprawność funkcjonariuszy i pracowników jednostki w działaniach ochronnych. Ćwiczenia odbywają się przy udziale Straży Pożarnej i Policji. Przebieg ćwiczeń realizowany jest na podstawie konspektu opracowanego przez kierownika działu ochrony, w którym uwzględnia się stosowany w jednostce sposób ochrony, występujące i przewidywane zagrożenia oraz wykorzystanie funkcjonariuszy i pracowników. Tego rodzaju ćwiczenia stanowią doskonały poligon doświadczalny dla personelu więziennego jednostki, bowiem pozwalają w warunkach zbliżonych do realnych przećwiczyć elementy obowiązujących w jednostce procedur ochronnych, przy współpracy ze Strażą Pożarną i Policją. Wnioski z ćwiczeń stanowią cenny materiał, pozwalający wypracować skuteczne rozwiązania na wypadek powstania zagrożeń dla bezpieczeństwa jednostki.

Przebieg ćwiczeń w bydgoskim Areszcie

Tematyka szkolenia dotyczyła organizacji akcji ratunkowej oraz likwidacji zagrożeń w jednostce organizacyjnej. Przez cały okres trwania ćwiczeń ochronnych wjazd na teren jednostki zabezpieczała Policja, przed dostępem osób postronnych. Nie zabrakło również zabezpieczenia medycznego. W ćwiczeniach ochronnych zaplanowano działania ochronne zmierzające do wyeliminowania trzech różnych zagrożeń. W pierwszym epizodzie źródło zagrożenia stanowił pożar powstały w pomieszczeniu kantyny. Zagrożenie wymagało ewakuacji osób znajdujących się w sali widzeń usytuowanej bezpośrednio przy kantynie. Ponieważ pożar skutecznie odciął drogę ewakuacji, funkcjonariusze Straży Pożarnej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu musieli wyciąć stalową kratę okienną w trzeciej kondygnacji budynku. Ewakuacja przebiegła sprawnie i skutecznie. Drugim zagrożeniem, była odmowa wykonania polecenia opuszczenia sali widzeń przez agresywnego osadzonego zakwalifikowanego do kategorii stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu karnego lub aresztu śledczego. W tym przypadku wymagane było użycie środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Trzecie zagrożenie stanowiła kilkuosobowa grupa osadzonych, którzy nie chcieli wyjść z pojazdu konwojowego Służby Więziennej. W tej sytuacji do akcji również wkroczyli funkcjonariusze GISW, którzy skutecznie obezwładnili agresywnych osadzonych.

Podsumowanie ćwiczeń ochronnych

Ćwiczenia przeprowadzone w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy przebiegły sprawnie i bezpiecznie. Zrealizowano w pełni wszystkie zaplanowane epizody. Zarówno funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej, jak i przedstawiciele służb współdziałających, wykazali się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalnym działaniem. Każde przewidzanie w ćwiczeniach zagrożenie zostało skutecznie wyeliminowane. Wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń z całą pewnością pozwalają stwierdzić, iż załoga Aresztu Śledczego w Bydgoszczy jest obecnie profesjonalnie przygotowana do eliminowania różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, co z kolei realnie przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa spolecznego w Polsce.

Materiał: por. Krzysztof Partyka, kpr. Katarzyna Sopyła

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!