Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:
12 października 2021

Utrzymujesz zwierzę domowe? Dowiedz się, jak przygotować pupila na zimę

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Niedługo będziemy się ścierać z coraz silniejszymi mrozami. W tej sytuacji# warto zwrócić uwagę, czy zwierzęta, z jakimi mieszkamy posiadają podstawowe warunki, które pomogą im przejść ten okres.

Jeśli z jakiś powodów nie możesz zaprosić swojego psa do domu, to możesz zasugerować się ustawą o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku. Ona nakłada na właścicieli zwierząt domowych obowiązek zapewniania mu pomieszczenia, w którym będzie mógł się schronić przed deszczem i śniegiem, (ale też i przed upałami w okresie letnim), z dostępem do światła dziennego. Pomieszczenie powinno być na tyle obszerne by zwierzę mogło zmienić pozycję swojego ciała oraz powinno być zaopatrzone w karmę i wodę.

Co można zrobić ponad to? Oto kilka sugestii:

1. Psia buda powinna być ocieplona. Można do tego wykorzystać styropian, by zakleić ściany budy. Zapewni to zwierzakowi odpowiednią ochronę przed wiatrem z zewnątrz, który mógłby się przebić przez otwory w ścianach,
2. Bardzo przydatna jest słoma, w której może się zwierzę wtulić. Stworzenie nie powinno leżeć na betonie,
3. Zakazane jest trzymanie psa na uwięzi krótszej niż 3 m. Nie powinno się też stosować łańcucha, jako obroży. Jeśli uwięź jest długa na minimum 3 m z odpowiednią obrożą to pies może być w taki sposób przywiązany maksymalnie 12 godzin. Zasada 12 godzin też obowiązuje przy psach trzymanych w kojcach,
4. Dobrze byłoby, gdyby posiłki były tłuste i ciepłe,
5. Pies musi mieć stały dostęp do wody. Zimą ze względu na niską temperaturę należy częściej ją wymieniać.

Warto też pamiętać, że jeśli właściciel nie dopełni obowiązków zapewnieniu swojemu psu wiktu i opieki popełnia przestępstwo.

Jeśli jesteś świadkiem krzywdzenia zwierząt powiadom policję lub Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!