Dziś mamy 30 września 2022, piątek, imieniny obchodzą:
03 sierpnia 2022

Zakończono II etap prac konserwatorskich. Oto efekty prac

fot. Starostwo powiatowe w Bydgoszczy

fot. Starostwo powiatowe w Bydgoszczy

W tym roku Przed konserwacją w ramach II etapu zostały przeprowadzone prace# konserwatorskie i restauratorskie przy rokokowej ambonie w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Trójcy w Byszewie.

Prace prowadzone były w obrębie polichromowanej balustrady schodów i zaplecka wraz z obrazem "Chrystusa Dobrego Pasterza".  Wykonano lokalną impregnację zniszczonego przez owady drewna w obrębie snycerki. Następnie po podklejeniu oryginalnych, odspojonych i osypujących się warstw malarskich, usunięto rozległe przemalowania i odsłonięto oryginalne rokokowe dekoracje (barwne marmoryzacje) i oryginalne złocenia. Kolejno uzupełniono ubytki snycerki, zapraw i wykonano retusze polichromii i złoceń. Ponadto wykonano prace konserwatorskie obrazu umieszczonego w zaplecku poprzez oczyszczenie z nawarstwień (zabrudzeń i pociemniałego werniksu, lokalnych retuszy), wzmocniono poprzez iniekcję osłabione przez owady fragmenty podobrazia, uzupełniono ubytki drewna i zapraw oraz wykonano uzupełnienia warstwy malarskiej.

Całkowity koszt przeprowadzonych prac konserwatorskich wynosił ponad 56 tysięcy złotych, z czego parafia otrzymała dotację ze środków Powiatu Bydgoskiego w wysokości 28 tysięcy złotych, a od Kuj. Pom. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 20 tysięcy złotych.

Materiał: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy

Po konserwacji Po konserwacji

Przed konserwacją Przed konserwacją

Po konserwacji Po konserwacji

Przed konserwacją Przed konserwacją

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!