Dziś mamy 24 października 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

Aktualności

21 października 2021 0

Wykryto bakterie salmonelli w chałwie. Nie należy spożywać partii produktu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez# System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez niemiecką firmę Kervan GmbH Berlin wycofaniu określonej poniżej partii chałwy ze względu na stwierdzenie obecności bakterii Salmonella spp.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Konwent Marszałków zbierze się w Żninie. Zobacz transmisję! (na żywo)

Wczorajsza samorządowa debata o kulturze była# wstępem do dzisiejszego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw, które odbędzie się w Żninie z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów i reprezentantów interesariuszy biznesowych. Wśród pozostałych tematów m.in. stan przygotowań do wdrażania unijnej polityki spójności 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Województwo kujawsko-pomorskie sprawuje obecnie prezydencję w konwencie i koordynuje jego prace. Transmisja online od godz. 9.30.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Trzecia dawka szczepionki dla pełnoletnich pacjentów? Trwają rozmowy

Szczepienia przeciw COVID-19 były głównym tematem# kolejnego spotkania Rady Medycznej. W obradach ekspertów z dziedziny medycyny wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczepienie to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Dlatego rząd przygotowuje proces, który umożliwi szczepienie trzecią dawką wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce. Wspólnie z ministrem zdrowia zdecydowano, że takie szczepienia mogłyby rozpocząć się w ciągu kilku tygodni.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Można otrzymać dofinansowanie na tworzenie grup producentów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła# przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Nabór potrwa do 30 listopada 2021 r.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Policyjna akcja w całym kraju

W czwartek, 21.10.br. policjanci ruchu drogowego w# całym kraju będą prowadzić ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Najciekawsze inicjatywy sołeckie. Na zwycięzcę czeka 5 tysięcy złotych!

Zapraszamy sołtysów, członków rady sołeckiej#, wójtów i burmistrzów gmin do udziału w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, którego celem jest promocja idei funduszu sołeckiego. Zgłoszenia można przesyłać do 15 listopada. Na zwycięzcę czeka 5 tysięcy złotych!

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Mama 4 plus. Ułatwienia dla osób starających się o świadczenie

Korzystne zmiany w przepisach, które wejdą w życie# od nowego roku, dotyczą także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, potocznie nazwanego świadczeniem Mama 4 plus. Od stycznia nie trzeba już będzie dołączać do wniosku krajowych aktów urodzenia dziecka. ZUS sam będzie mógł pozyskać taki dokument.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Groźny pożar samochodu. Długa walka strażaków z żywiołem

Wczoraj, 19 października doszło do groźnego zapalenia się samochodu dostawczego w# Bydgoszczy na ulicy Fordońskiej.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Okradali garaż. Zostali złapani na gorącym uczynku

Policjanci z bydgoskiego Śródmieścia zatrzymali na gorącym uczynku sprawców usiłowania# włamania do garażu. Mężczyźni przecięli kłódkę zabezpieczającą drzwi wejściowe do pomieszczenia, ale nie zdążyli z niego nic ukraść. Trafili do policyjnego aresztu, by kilka godzin później usłyszeć zarzuty.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Seria ważnych zmian. Przedsiębiorco, o tym nie możesz zapomnieć

Od 18 września 2021 r. obowiązuje kilka zmian w ustawie o# systemie ubezpieczeń społecznych m.in. dotyczących podlegania dobrowolnemu chorobowemu, kontroli płatników składek, czy naliczania odsetek za zwłokę. Kolejne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Konkurs dla miłośników astronomii. Dla zwycięzców przygotowano nagrody

Interesujesz się astronomią? Zrób zdjęcia, przeszukaj zasoby# biblioteczne, obserwuj ciała niebieskie i przeprowadź projekt badawczy! Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego regionu do udziału w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym. Na prace czekamy do 19 listopada. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości nawet 1,5 tys. zł.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Szlakiem zabytków powiatu. Wyniki konkursu fotograficznego

18 października br. w Starostwie Powiatowym w# Bydgoszczy Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Pan Andrzej Kubiak wręczył nagrody laureatom III edycji konkursu fotograficzno-plastycznego „Szlakami zabytków Powiatu Bydgoskiego”.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Zbliżają się mistrzostwa powiatu w pływaniu drużynowym młodzieży

9 listopada rozpoczynają się Mistrzostwa Powiatu Bydgoskiego w# pływaniu drużynowym dziewcząt i chłopców. Walka o tytuł mistrza będzie się toczyć się w Solcu Kujawskim

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Oszuści znów w natarciu. Fałszywe wiadomości o zaległych płatnościach

Ostrzegamy przed trwającą kampanią# phishingową. Przestępcy podszywają się pod urząd skarbowy lub Ministerstwo Finansów i rozsyłają szkodliwe oprogramowanie.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Łatwiejszy dostęp do informacji podatkowej. Czym jest system „Eureka”?

Dzięki wyszukiwarce systemu EUREKA na podatki.gov.pl znajdziesz# potrzebne informacje podatkowe i celne. Z systemu skorzystasz bez konieczności logowania. Będziesz mieć również możliwość ocenienia przydatności informacji, zgłosisz swoje uwagi i zapiszesz się do newslettera.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Nie było wolnej karetki. Pomocy kobiecie udzielili strażacy

Wczoraj o godzinie 16:40 nasza jednostka po raz kolejny została zadysponowana do# udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie w nagłej potrzebie.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Śródmiejscy kryminalni zatrzymali sprawców. Skradzione mienie odzyskano

Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o# kradzież rozbójniczą. 33 i 26-latek na terenie bydgoskiego dworca PKS, pod groźbą użycia przemocy, zabrali pokrzywdzonemu telefon komórkowy. Policjanci odzyskali skradzione mienie. Podejrzani przyznali się do przestępstwa.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

W hołdzie księdzu Jerzemu. W województwie odbywają się uroczystości

„Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie# zaciśniętą pięścią” – podkreślał ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dziś (19 października), w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego, marszałek Piotr Całbecki złoży w Górsku (powiat toruński) kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności. W Toruniu hołd księdzu Popiełuszce złoży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Wczoraj (18 października) we włocławskich uroczystościach udział wzięli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Dwa przypadki śmiertelne w Bydgoszczy. COVID-19 zbiera żniwo

19 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 3 931 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły 64 osoby. Z czego 49 osób miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)