Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:
20 czerwca 2023

655 Urodziny Koronowa. Trzy dni świętowania za nami

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

Koronowo w tym roku obchodzi 655 rocznicę# nadania praw miejskich. Obchody zapoczątkowane w grudniu 2022 roku wydarzeniami w Kruszwicy oraz uroczystą sesją Rady Miejskiej trwają. 3 dni świętowania odbyły się w dniach 16 – 18 czerwca.

Radość, uśmiech, kolor, śpiew a także wzruszenie, wspomnienia oraz planowanie przyszłości - takie emocje i wiele innych towarzyszyły świętowaniu!

Kolorowy i radosny pochód z udziałem przedszkolaków i uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Koronowo rozpoczął świętowanie. Pierwszych gości na płycie rynku powitał Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski a symboliczne wypuszczenie białych gołębi zaakcentowało, że święto miasta się rozpoczęło! Po wspólnym zdjęciu wszyscy przeszli dalej, pod halę sportowo – widowiskową gdzie odbył się piknik z rozstrzygnięciami konkursów wiedzy o odpadach „Myślę, wiec segreguję” (wyniki tutaj) oraz plastycznego „Koronowo moich marzeń” (wyniki tutaj) i wręczeniem nagród, animacjami z grupami Magia Art oraz Mimezis, strefą zabaw, ciekawymi stoiskami, przygotowanymi przez: Gminę Koronowo, Komisariat Policji w Koronowie, Zakład Karny w Koronowie, Nadleśnictwo Różanna, OSP w Koronowie, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy wraz z Pracownią Regionalistyczna z siedzibą w Koronowie, Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Stanisława Maczka.

Podczas pikniku odbył się w hali mecz piłki nożnej pomiędzy szkołami ponadpodstawowymi: Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Wyczółkowskiego a Zespołem Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka. Ci pierwsi, pokonując przeciwnika zagrali z drużyną samorządowców również wygrywając.

Piątek zakończono koncertowo przy ulicy Klasztornej. Na scenie wystąpili: Cherry Lips, Zbigniew Zaranek (zwycięzca IV edycji The Vice Senior) & The Last Train oraz gwiazda wieczoru Sławomir.

W sobotę odbył się Turniej Sołectw i Osiedli z okazji 655 Urodzin Koronowa!
Zacięta rywalizacja ale cały czas fair play i z uśmiechem zakończyła się zwycięstwem sołectwa Gogolin. II miejsce zdobyło sołectwo Huta a III miejsce Nowy Jasiniec. Podziękowania za udział także dla sołectw: Skarbiewo, Więzowno, Stary Dwór i Morzewiec. Drużyny otrzymały bony do wykorzystania na działalność sołectwa, puchary, medale.

Koncertową propozycję przygotowano także na sobotę. Na scenie wystąpili: Kriss & Szrek, Bisz / Kosa oraz gwiazda wieczoru Anna Wyszkoni.

Zwieńczeniem obchodów była niedziela, którą rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Andrzeja w Koronowie, koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Ryszarda Hirsza w towarzystwie pocztów sztandarowych: Zakładu Karnego w Koronowie, szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie, Zespołu Szkół Zawodowych w Koronowie, SP nr 1 w Koronowie, SP nr 2 w Koronowie, SP w Mąkowarsku, SP w Wierzchucinie Królewskim, SP w Witoldowie, SP w Buszkowie, SP w Sitowcu, strażackich: OSP Gościeradz, OSP Koronowo, OSP PONAR Koronowo, OSP Mąkowarsko, OSP Huta oraz Urzędu Miejskiego w Koronowie.

Wszyscy uczestnicy, prowadzeni przez Komendanta Miejsko – Gminnego Związku OSP RP druha Mirosława Wiese z OSP Koronowo przeszli na Plac Zwycięstwa.

Po powitaniu gości, przy dźwiękach hymnu, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy Zakładu Karnego w Koronowie.

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski w swoim przemówieniu nawiązał do inauguracji obchodów w Kruszwicy oraz sesji Rady Miejskiej w grudniu 2022 r. oraz przypomniał historię projektu i realizacji inwestycji - rewitalizacji płyty rynku w Koronowie. Podziękowano projektantowi Robertowi Palidze (Paliga DESIGN) oraz wykonawcy Tomaszowi Kątnemu (Instalco). Warto podkreślić, że zarówno wykonawca jak i projektant to mieszkańcy gminy Koronowo.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński, Burmistrz miasta partnerskiego Senden- Sebastian Täger, Posłowie na sejm RP - Magdalena Łośko, Tomasz Latos, Piot Król, Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bartłomiej Czaki w swoich wystąpieniach życzyli przede wszystkim powodzenia, realizacji planów i dalszego rozwoju gminy Koronowo.

Skoro urodziny - nie mogło zabraknąć tortu! Wykonany przez koronowską cukiernię Państwa Nitka, na 1500 porcji, poprzedzony odczytaniem aktu lokacyjnego przez Komendanta Hufca ZHP w Koronowie Piotra Jaśka, wjechał na rynek przy asyście druhów strażaków.

Część muzyczna to występ obecnej od początku Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, Kapeli Koronowiacy z gościnnym występem Ewy Prill Szczepińskiej w piosence ,,Miasto moje rodzinne” oraz Kapelą Podwórkową Ferajna Bydgoska.

Punktem kulminacyjnym był pokaz fontanny otwartej uroczyście o godz. 21:15. Fontanna czynna jest 7 dni w tygodniu, główne pokazy odbywają się w piątki i soboty (harmonogram tutaj). Już teraz zapraszamy na piątkowe i sobotnie pokazy światła i dźwięku.

Niedzielnej uroczystości towarzyszyło także m.in.: wybijanie okolicznościowej monet, zwiedzanie Punkty Informacji Turystycznej, wystawa zdjęć oraz prac laureatów konkursu plastycznego.

W czasie 3 dniowych obchodów towarzyszyli nam szczególni goście - delegacja z partnerskiej gminy Senden. Pandemia i wojna na Ukrainie nie sprzyjała takim spotkaniom, na szczęście tym razem się udało. Obie strony pełne optymizmu patrzą w przyszłość chcąc kontynuować dalszą współpracę, która w przyszłym roku będzie obchodzić 20 – lecie!

Było kolorowo, uroczyście, słodko, radośnie, chwilami wzruszająco - czyli tak jak na urodzinach być powinno.

Podziękowania kierujemy do osób zaangażowanych w stworzenie i organizację Urodzin Koronowa oraz wsparcie w/w wydarzeń.

Dziękujemy przedstawicielom szkół – uczniom, dyrektorom i nauczycielom, urzędów, organizacji, przedszkolakom, zaproszonym gościom, delegacji z miasta partnerskiego Senden na czele z Burmistrzem Sebastianem Täger, Komisariatowi Policji w Koronowie, druhnom i druhom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy w tym Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, Zakładowi Karnemu w Koronowie, Wyższej Szkole Gospodarki z Bydgoszczy, Pracowni Regionalistycznej WSG z siedzibą w Koronowie, Nadleśnictwu Różanna, harcerkom i harcerzom z Hufca ZHP Koronowo wraz z niezastąpionym Druhem Włodzimierze Domkiem, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp z o.o. w Koronowie, Sołectwom, MGLKS Victoria Koronowo, Polskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Pocztowych Oddziałowi w Koronowie, Gminnej Spółdzielni Koronowo, Restauracji Diabelski Młyn, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Koronowie, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Koronowie, pracownikom Urzędu Miejskiego w Koronowie.

Dziękujemy Wszystkim za udział w głównych obchodach Urodzin Koronowa i za wspólne stworzenie świetnej atmosfery zarówno ze strony organizacyjnej jak i uczestników.

Drodzy Mieszkańcy, to przede wszystkim Wasze święto. To Wy tworzycie naszą mała ojczyznę!

Mamy nadzieję ze program spełnił Państwa oczekiwania. My ze swojej strony dziękujemy za obecność i wspólną zabawę. Uśmiechnięci, zadowoleni i tańczący mieszkańcy i goście są dla nas dowodem, że warto działać i inwestować.

Materiał: Gmina Koronowo

Oceń artykuł: 31 27

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!