Dziś mamy 2 lipca 2025, środa, imieniny obchodzą:
30 czerwca 2025

Renta wdowia. Pierwsze wypłaty nawet już jutro

fot. ZUS

fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca 2025 roku # rozpocznie wypłatę pierwszych rent wdowich. W tym samym miesiącu ZUS zacznie również wysyłać decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej.

Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń: 100% własnej emerytury lub renty oraz 15% świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku, lub odwrotnie (tzw. zbieg świadczeń). Część uprawnionych osób może otrzymywać wypłaty z dwóch instytucji – z ZUS-u oraz z innego organu emerytalno-rentowego. Gdy świadczenia wypłacają dwie różne instytucje, na przykład ZUS i KRUS, środki będą przekazywane w różnych terminach, ale osoba uprawniona otrzyma tylko jedną decyzję – od instytucji wypłacającej mniejszą część świadczenia (15%). Druga instytucja natomiast przekaże informację o dalszej wypłacie dotychczasowego świadczenia w pełnej wysokości (100%) – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

ZUS jest jedną z instytucji, które realizują ustawę o rencie wdowiej – obsłuży ok. 90 proc. wszystkich wniosków. Od 1 stycznia do 27 czerwca 2025 roku do Zakładu wpłynęło blisko 972 tysiące wniosków – to najwięcej spośród wszystkich instytucji uprawnionych do realizacji tego świadczenia. W regionie złożono niemal 56 tysięcy wniosków. Oprócz ZUS, wnioski obsługują również:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
Biuro Emerytalne Służby Więziennej (BESW),
Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE),
Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA).

Terminy mają znaczenie
Wnioski o rentę wdowią złożone do ZUS-u do 31 lipca 2025 r., które zostaną pozytywnie rozpatrzone, uprawniają do wypłaty świadczenia z wyrównaniem od lipca. W przypadku wniosków, które wpłyną po tej dacie, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Aby ZUS mógł przyznać i wypłacić rentę wdowią, osoba składająca wniosek musi spełnić łącznie wszystkie poniższe warunki:
kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
nie być obecnie w związku małżeńskim.

ZUS odmówi przyznania renty wdowiej, jeśli wdowa lub wdowiec nie spełnią choćby jednego
z wymaganych warunków albo jeśli wysokość któregokolwiek ze świadczeń uwzględnianych w zbiegu będzie równa lub wyższa od limitu, czyli trzykrotności najniższej emerytury (5 636,73 zł brutto).

Od decyzji ZUS w sprawie renty wdowiej przysługuje odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy
i ubezpieczeń społecznych – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem ZUS w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Na stronie internetowej ZUS-u (www.zus.pl) dostępna jest interaktywna ankieta, która w prosty sposób pozwala sprawdzić, czy spełnia się warunki do otrzymania renty wdowiej. Ankieta prowadzi krok po kroku przez wszystkie wymagania niezbędne do przyznania świadczenia.

materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!