Dziś mamy 23 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:
10 lutego 2025

Wniosek o rentę wdowią w ZUS. Jak przygotować się do wizyty?

fot. pow

fot. pow

Wniosek o tzw. rentę wdowią można #złożyć na formularzu ERWD. Osoby potrzebujące wsparcia w wypełnieniu formularza mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u.

Od stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli łączenie wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Do ZUS-u wpłynęło ponad 344 tys. takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim złożono 22,3 tys. Warto podkreślić, że aż w 91 proc. o zbieg prawa do świadczeń ubiegają się kobiety – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Na złożenie wniosku pozostało jeszcze kilka miesięcy

Aby otrzymać „rentę wdowią” od początku, czyli od lipca, wniosek należy złożyć do 31 lipca bieżącego roku. Zanim wdowa lub wdowiec dostarczą wypełniony formularz warto upewnić się, czy zostało ustalone prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jeśli jest przyznane prawo jedynie do jednego świadczenia, a jednocześnie spełnione są warunki do uzyskania drugiego, należy najpierw złożyć wniosek o to drugie świadczenie, a dopiero, po nim o zbieg prawa do świadczeń– dodaje rzeczniczka.

Wniosek o „rentę wdowią” można złożyć także w przypadku, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Przykładem może być sytuacja, w której wypłacana jest własna emerytura i złożony został wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Jeżeli klient ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o „rentę wdowią”.

ZUS pomoże wypełnić wniosek

Osoby potrzebujące wsparcia w wypełnieniu wniosku mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u. Podczas wizyty w placówce pracownik zapyta m.in. o numer PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także o wspólność małżeńską, czyli czy prowadzone było wspólne gospodarstwo domowe, czy małżonkowie wspólnie zamieszkiwali lub łączyły ich inne więzy. Na wizytę w placówce ZUS należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport. Można również skorzystać z e-Dowodu dostępnego w aplikacji „mObywatel”, który umożliwi pracownikowi Sali Obsługi Klientów potwierdzić tożsamość. Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana „renta wdowia”. Jeśli dotychczas ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, klient ma możliwość kontynuowania tego sposobu lub zmiany na wypłatę bezpośrednio na konto w banku.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania „renty wdowiej”, można skorzystać ze specjalnej ankiety, która znajduje się na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też obliczyć przy pomocy udostępnionego kalkulatora szacunkową wysokość „renty wdowiej”.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!