Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
14 czerwca 2024

Żegnamy majora Stosława Kowalskiego. Cześć Jego pamięci

fot. Kujawy Pomorze info

fot. Kujawy Pomorze info

Ze smutkiem żegnamy majora Stosława Kowalskiego, jednego z ostatnich weteranów# II wojny światowej, uczestnika bitwy o Monte Cassino, urodzonego w Toruniu żołnierza, bohatera i patriotę. Do końca całym sercem był oddany Polsce.

Major Stosław Kowalski urodził się 21 lipca 1922 roku w Toruniu. Jako dziewiętnastolatek został wywieziony do Rosji, a po jej opuszczeniu wstąpił do armii gen. Władysława Andersa. Walczył z Niemcami we Włoszech jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego, w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej i 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Po wojnie wyemigrował do Argentyny. Bohater bitwy o Monte Cassino został uhonorowany m.in. medalem „Pro Patria”, medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” i Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

– Walcząc i ginąc na Monte Cassino, całym sercem oddani byliśmy Polsce. Walczyliśmy o to, żeby Polska była wolna – mówił Stosław Kowalski w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów.

Miałem szczęście miesiąc temu spotkać się i porozmawiać we Włoszech z majorem podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Rozmowa z nim była przyjemnością i zaszczytem.

A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym co służą Ojczyźnie.

Jan Kochanowski


Opuścił nas wspaniały człowiek, wielki patriota i bohater.

Niech spoczywa w spokoju, cześć Jego pamięci!


Piotr Całbecki

marszałek województwa kujawsko - pomorskiego

Materiał: Kujawy Pomorze info

Oceń artykuł: 29 28

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!