Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
28 lutego 2023

Bliżej rozbudowy ponad 9 km DK25. Rozbudowa trasy Obodowo - Mąkowarsko

fot. pow.

fot. pow.

Wójt Gminy Sośno wydał decyzję o środowiskowych# uwarunkowaniach (DŚU) dla drogi krajowej nr 25 pomiędzy Obodowem a Mąkowarskiem. Dzięki temu znacząco przybliżamy się do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.

Przygotowanie inwestycji
Umowa na opracowanie dokumentacji na rozbudowę DK25 na odcinku Obodowo - Mąkowarsko została podpisana z projektantem 21 lutego 2019 r. i obejmuje ona swoim zakresem wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego, wraz z uzyskaniem niezbędnych zgód na wykonanie robót budowlanych.

Przy tego rodzaju inwestycjach decyzja środowiskowa przygotowywana jest na podstawie karty informacyjnej. W przypadku rozbudowy DK25, która częściowo będzie przebiegać po nowym śladzie na wysokości Dziedna, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nałożyła obowiązek opracowania pełnego raportu oddziaływania na środowisko. To wpłynęło na długość dotychczasowych prac projektowych. Spore znaczenie miała także sytuacja kryzysowa związana z pandemią COVID-19.

Obejście po nowym śladzie Dziedna poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Wydana DŚU pozwala na kontynuowanie prac projektowych, których celem jest uzyskanie w bieżącym roku decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Zakres inwestycji
Rozbudujemy blisko 9,3 km DK25 na odcinku Obodowo - Mąkowarsko, pomiędzy skrzyżowaniem z drogą powiatową nr 137C (dojazd do Sośna) oraz z drogą wojewódzką nr 237 w kierunku Tucholi.

W efekcie podniesiemy standard drogi, poprawimy bezpieczeństwo jej użytkowników, a także polepszymy warunki techniczno-użytkowe. W szczególności chodzi o wzmocnienie konstrukcji nawierzchni dostosowując jej nośność do obciążeń do 11,5 t/oś. Zmienione zostaną rozwiązania geometryczne by dostosować drogę do parametrów klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Dotyczą one m.in. wydzielonych pasów do skrętu w lewo, chodników, oświetlenia, zatok autobusowych, korekty łuków pionowych i poziomych. Rozebrane zostaną pozostałości wiaduktu kolejowego nad DK25. Obejście Dziedna i budowa chodnika w Mąkowarsku wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na całości rozbudowywanego odcinka zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni bitumicznej i szerokości 2,5 m, z ewentualnym poszerzeniem do 3,5 m, jeśli ciąg zlokalizowany jest bezpośrednio przy krawędzi jezdni. Ciąg pieszo-rowerowy nie występuje na obejściu Dziedna, na którym to odcinku ruch pieszy i rowerowy odbywać się będzie po starym przebiegu drogi krajowej.

W zakres prac związanych z rozbudową wchodzi również przebudowa istniejącego i budowa nowego oświetlenia drogowego. Do oświetlenia drogowego zostaną wykorzystane energooszczędne źródła światła typu LED. Zakłada się oświetlenie rejonów zabudowanych, obszarów skrzyżowań, przejść dla pieszych oraz miejsc do ważenia pojazdów przez które przebiega DK25.

Ogłoszenie przetargu na budowę planujemy w IV kwartale br.

Materiał: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Bydgoszcz

Oceń artykuł: 19 25

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!