Dziś mamy 1 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:
22 listopada 2023

Kolejne osoby padły ofiarom oszustów. Stracili 250 tys. zł

Trzy osoby straciły łącznie ponad 250 tysięcy złotych, klikając w podejrzane linki oraz inwestując w kryptowaluty. Oszuści podstępem pozbawili ich oszczędności życia.

Policjanci niemal każdego dnia odnotowują przypadki oszustw dokonanych przez internet. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić nas przed utratą pieniędzy.

Przykładem może być mieszkaniec gminy Białe Błota, który namówiony na inwestycję środków w kryptowaluty, przekazał przestępcom nieco ponad 134 tysiące złotych. Aby to zrobić mężczyzna zaciągnął kredyt w banku na 100 tysięcy złotych. Wszystko zaczęło się od reklamy w internecie, gwarantującej szybki zysk pieniędzy, po inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna zostawił tam swój numer, jako osoby chętnej do kontaktu. Otrzymał telefon zwrotny od rzekomego analityka finansowego, któremu przekazał dane karty bankomatowej, a w późniejszym czasie zainstalował na swoim telefonie aplikację, dzięki której oszust miał zdalny dostęp do jego telefonu. Mężczyzna, nie posiadając odpowiednich środków do inwestycji, postanowił wziąć kredyt w banku na sto tysięcy złotych. Wszystkie pieniądze z pożyczki wraz z pozostałą częścią swoich oszczędności przekazał kilkoma przelewami na różne konta bankowe wskazane przez oszustów. Jak się można domyślić, pieniędzy nie odzyskał, a jego „doradcy finansowi” zapadli się pod ziemię.

Innym sposobem został okradziony mężczyzna, który przekazał przestępcom prawie 117 tysięcy złotych. Oszuści, wykorzystując problemy zdrowotne bydgoszczanina, uzyskali dostęp do jego aplikacji bankowej, dzięki czemu mieli nieograniczone możliwości działania. Wzięli oni kredyt, który następnie przelali na swoje konta bankowe. W ten sposób stracił on ogromne pieniądze, nie mając na to wpływu.

Kolejną oszukaną osobą był mieszkaniec Bydgoszczy, który wystawił przedmiot na sprzedaż, na jednym z portali ogłoszeniowych. W odpowiedzi, odezwała się osoba, która za pośrednictwem komunikatora wysłała mu link, gdzie miał wypełnić dane do odbioru pieniędzy. Niestety, był to podstęp, za pomocą którego oszuści w kilku przelewach ukradli mu z konta 10 tysięcy złotych. Na szczęście nie zdołali pozyskać więcej, ponieważ pokrzywdzony zorientował się w odpowiednim czasie, że ubywają mu pieniądze i konto zablokował.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, oferowanie dużych zysków z inwestycji w krótkim czasie to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni, nie podejrzewając próby oszustwa, sami je przekazują. Chcąc zainwestować pieniądze upewnijmy się, że będą one bezpieczne.

• Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
• 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

 

Oceń artykuł: 8 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!