Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:
11 kwietnia 2023

Przejście dla pieszych. Wysłuchano apelu mieszkańców

fot. archiwum

fot. archiwum

Wysłuchano apeli mieszkańców Olimpina i na drodze wojewódzkiej w ich wsi wykonane zostanie przejście dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną.

Od kilkunastu lat mieszkańcy kilku gmin z powiatu bydgoskiego i żnińskiego z niecierpliwością czekają na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 254. W końcu inwestycja ruszyła. Mieszkańcy za pośrednictwem władz gminnych zgłosili wiele uwag co do konkretnych rozwiązań komunikacyjnych, w tym przejść dla pieszych. W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej na odcinku Brzoza – Łabiszyn stanęła kwestia przejścia dla pieszych w Olimpinie. O ustanowienie przejścia dla pieszych od kilku lat zabiega sołtys Olimpina Zbigniew Wiśniewski. Uwagi sołtysa i mieszkańców przekazano do wójta Nowej Wsi Wielkiej Wojciecha Oskwarka, a ten przesłał je do zarządcy drogi wojewódzkiej i zarazem inwestora czyli Urzędu Marszałkowskiego.
16 marca do wójta gminy Nowa Wieś Wielka Wojciecha Oskwarka wpłynęło pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego dot. przejścia dla pieszych w Olimpinie, przy DW nr 254. Pismo w imieniu Marszałka Województwa sygnuje Grzegorz Piątek – naczelnik Wydziału Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Departamencie Infrastruktury Drogowej. Co istotne urząd marszałkowski przeanalizował postulaty mieszkańców Olimpina i uznał, że przejście dla pieszych w ich wsi jest konieczne, a co więcej zostanie ono wyposażone w sygnalizację świetlną. Jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Olimpina. Fragmenty pisma do wójta zamieszczamy poniżej.

Pismo od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego do Wójta Nowej Wsi Wielkiej Wojciecha Oskwarka w sprawie przejście dla pieszych w Olimpinie (fragment)
„Organ zarządzający ruchem wraz z zarządcą drogi dokonał ponownej analizy zasadności wykonania przedmiotowego przejścia dla pieszych. Mając na względzie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności podjęto decyzję o konieczności zmiany przejścia sugerowanego na przejście dla pieszych wraz z pełnym oznakowaniem, przy jednoczesnym zaprojektowaniu i wykonaniu sygnalizacji świetlnej acyklicznej (wzbudzanej).
Zorganizowanie bezpiecznego, sprawnego i wygodnego przechodzenia pieszych przez jezdnię stanowi podstawowy warunek dobrego urządzenia dróg i zapewnienia dostępności do obiektów i przestrzeni publicznych zlokalizowanych przy tej drodze.
Przejścia dla pieszych są miejscami, gdzie ruch pieszy przecina się z ruchem pojazdów i w ten sposób tworzą się obszary konfliktów, w których występuje duże zagrożenie zdarzeniami drogowymi. Każde przejście dla pieszych powinno mieć zapewnioną dobrą widoczność ocenianą z punktu widzenia kierowcy i pieszego, a także nie powinno odwracać uwagi pieszego w momencie zbliżania się, jak i przechodzenia przez nie.
Wobec powyższego zlecam wykonanie i realizację w ramach trwającego zadania pn. „Przebudowa wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 254 (odc. Brzoza – Barcin) oraz przebudowa wraz z rozbudową (odc. Barcin - Wylatowo). Odcinek l od km 0+069 do km 13+280”. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie o potwierdzenie do projektanta o możliwość wykonania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych. Niezbędne będzie także opracowanie projektu zmiany stałej organizacji ruchu i zlecenie robót dodatkowych wykonawcy niniejszego zadania.
Pragnę podziękować za przekazane wnioski, jestem przekonany, że zapewni to utrzymanie właściwych standardów oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, mając na względzie dobro mieszkańców powiatu bydgoskiego oraz wszystkich użytkowników dróg wojewódzkich”.

Z up. Marszałka Województwa Grzegorz Piątek /Naczelnik Wydziału Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
w Departamencie Infrastruktury Drogowej

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!