Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
09 listopada 2022

Wydarzenia na 11 listopada. Całe województwo będzie świętować

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy, we wspólnym gronie, dumnie będziemy# dumnie celebrować kolejną rocznicę wolnej Polski. Zapraszamy do udziału w licznych uroczystościach patriotycznych, koncertach i warsztatach. Ponadto w naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny. Już w piątek rusza Festiwal Gęsiny w Przysieku (powiat toruński).

– Zwyczajowe świętowanie Narodowego Święta Niepodległości w naszym województwie jest połączone ze wspólnym biesiadowaniem przy rodzinnym stole i serwowaniem dań z gęsiny. Bądźmy razem i świętujmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości w towarzystwie bliskich: rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo Sił Zbrojnych, a Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni, kończąc I wojnę światową. Na pamiątkę tego dnia, kiedy doszło do wyzwolenia z rąk zaborców po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Wojewódzkie uroczystości organizują wspólnie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

W Toruniu przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Później odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym, następnie uczestnicy przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na najmłodszych czekają warsztaty „Otul się Polską" w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka, a podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim będzie można zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej.
 
W Bydgoszczy niepodległościowe obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Bydgoskiej. Po przemarszu pod pomnik Wolności złożone zostaną wieńce. Przed Urzędem Wojewódzkim uroczyście otwarta zostanie wystawa „100 lat w służbie Rzeczypospolitej”. O godzinie 16 w Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka zabrzmi koncert „Wolna Polska” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy.

Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Finałowy Festiwal Gęsiny odbędzie się 11 i 12 listopada w podtoruńskim Przysieku na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego. To miejsce zamieni się wówczas w największy w Polsce gęsi jarmark. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne, a pokazy kulinarne w wykonaniu Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego, Tomasza Purola i Cristiny Catese.

Wydarzenie będzie również okazją do pomagania. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Punkt rejestracyjny, gdzie będzie można zapisać się jako potencjalny dawca szpiku dla potrzebujących będzie działał na terenie Festiwalu Gęsiny przez dwa dni.

Na Festiwal Gęsiny dowiozą nas autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Rozkład jazdy. Bezpłatne wejściówki na pokazy kulinarne odebrać będzie można w namiocie Urzędu Marszałkowskiego na miejscu wydarzenia. Dla tych, którzy nie będą mogli dojechać do Przysieka wszystkie pokazy transmitowane będą na naszej stronie www.czasnagesine.pl.

Zapraszamy w godzinach 10:00 – 17:00.

Na biesiadników czeka konkurs na relację z celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Pokażcie, jak wspólnie świętujecie i dbacie o ducha patriotyzmu przy daniach z gęsiną. W tym roku zapraszamy do udziału rodziny, a także po raz pierwszy koła gospodyń wiejskich. Czekają atrakcyjne nagrody. Na relacje ze wspólnego świętowania czekamy do 21 listopada.

Materiał: Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 12 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!