Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
28 czerwca 2024

V Konferencja Naukowa. 105. rocznica traktatu wersalskiego

fot.  Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbyła się V Konferencja Naukowa "W 105. #rocznicę podpisania traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r. Ignacy Jan Paderewski ojcem odradzającej się Rzeczypospolitej".

Jednym z prelegentów był Pełnomocnik Wojewody Kujawsko - Pomorskiego ds. Dziedzictwa Historycznego Sławomir Łaniecki, który omówił zagadnienie "Powstanie Wielkopolskie i przyłączenie Pomorza do niepodległej Polski - rola Ignacego Jana Paderewskiego".

Dzisiejsza konferencja jest poświęcona Paderewskiemu jako politykowi. Odważę się powiedzieć, że jego osiągnięcia jako polityka, są porównywalne z jego talentem muzycznym. Niestety w świadomości społecznej to nie funkcjonuje. W dziejach każdego kraju są momenty przełomowe. Dla Polski i Polaków niewątpliwie konferencja paryska i traktat wersalski były momentem przełomowym. Polska po wielu latach wróciła znowu na mapę Europy - mówił Andrzej Kobiak Senator RP, reprezentujący Komitet Honorowy Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Materiał: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 39 38

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!