Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
28 lutego 2024

Uważajmy na oszustów. Nie traćmy czujności

Oszustwa na BLIK-a, na akcje Baltic Pipe, na „policjanta” to tylko niektóre sposoby# działania osób chcących wyłudzić od nas pieniądze. Oszuści przez cały czas są aktywni, co pokazują odnotowane przez bydgoskich policjantów sytuacje. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu stracili swoje oszczędności i inne kosztowności. Ku przestrodze, poniżej opisujemy kilka z nich.

Każdy z nas, a szczególnie Seniorzy, powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie, by nikomu nieznajomemu nie przekazywać pieniędzy ani kosztowności. Słysząc przez telefon o sytuacji, w której ktoś z naszych bliskich pilnie potrzebuje pieniędzy, by załatwić jakąś sprawę, bądź rozmówca informuje nas o szybkich zyskach z zainwestowania pieniędzy, można przyjąć, że jest to próba oszustwa. Podobnie ma się rzecz jeśli chodzi o przelewy BLIK. Zanim taki wykonamy, po otrzymaniu za pośrednictwem komunikatorów prośby od rzekomego znajomego, zweryfikujmy ten fakt dzwoniąc do rzeczywistego znajomego.

Niestety, w ostatnich dniach kolejni mieszkańcy naszego miasta i powiatu padli ofiarami oszustów. Jak pokazują poniższe przykłady, oszuści w dalszym ciągu wykorzystują różne metody, licząc na łatwy „zarobek”.

W miniony czwartek (22.02.2024) około godz. 21:30 do 94-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W rozmowie przez telefon stacjonarny, a następnie po uzyskaniu numeru telefonu komórkowego, kontynuując rozmowę, powiadomił o zatrzymaniu wnuczka, który doprowadził do zdarzenia drogowego i potrącił kobietę w ciąży, której dziecko zmarło. W celu uniknięcia zatrzymania miała wpłacić za niego kaucję. Pokrzywdzona, nie podejrzewając złych intencji rozmówcy, przekazała 7500 złotych oraz złotą biżuterię (10 pierścionków, 2 obrączki i 2 łańcuszki) nieznanemu mężczyźnie, który podszedł pod drzwi wejściowe jej mieszkania. Łączne Seniorka straciła 23 tysiące złotych.

Tego samego dnia między godziną 9-17 przez telefon oszust nakłonił 72-latka z Solca Kujawskiego do przekazania pieniędzy. Poinformował pokrzywdzonego, że z uwagi na możliwość utraty pieniędzy ma on przelać swoje środki, zgromadzone na dwóch kontach w dwóch różnych bankach, na inne konto podane przez oszusta podczas rozmowy telefonicznej. Tym sposobem Senior stracił oszczędności życia - 70 tysięcy złotych.

Dzień później (23.02.2024), za pośrednictwem portalu społecznościowego, na kwotę 140 tysięcy złotych, został oszukany 78-latek z Bydgoszczy. Pokrzywdzony znalazł ogłoszenie dotyczące inwestycji w akcje Baltic Pipe. Wchodząc w informację nieświadomie pobrał aplikację, poprzez którą sprawca dokonał nieautoryzowanego przelewu we wspomnianej kwocie.

Natomiast na szkodę 68-letniej mieszkanki Koronowa działała oszustka, która przełamała zabezpieczenia konta internetowego na portalu społecznościowym i komunikatorze Seniorki. Podając się za znajomą pokrzywdzonej wyłudziła kod BLIK, a następnie wypłaciła ponad 18 tysięcy złotych.

Tym samym sposobem działał sprawca na szkodę 75-latka z Osielska. Podszył się na komunikatorze pod synową i poprosił o przesłanie przelewu powodując straty w wysokości blisko 5 tysięcy złotych.

To tylko kilka przykładów niechlubnej działalności oszustów, którzy nie mają żadnych skrupułów by wyłudzać pieniądze. Niech będą przykładem, czego należy się wystrzegać i w jakich sytuacjach należy zachować czujność, kierując się zasadą ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy!!!

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców sami je przekazują, ufając, że po drugiej stronie jest faktycznie osoba, która jest tym za kogo się podaje: maklerem giełdowym, policjantem, pracownikiem poczty czy innej instytucji.

Sprawcy podszywają się pod maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w kryptowaluty, pracowników poczty, którzy rzekomo muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy policjantów, którzy prowadzą akcję przeciwko oszustom. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed oszustwami.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

MAteriał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!