Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
29 lutego 2024

Rok Przestępny - 29 luty. Raz na cztery lata

fot. powierzone

fot. powierzone

Rok przestępny wprowadzono w Polsce w 1582 r. i jest to zasługa papieża#Grzegorza XIII. Pochodził z rodziny kupieckiej, studiował prawo. Przyczynił się do znacznego podniesienia poziomu intelektualnego kleru w swoim czasie.. co nie było rzeczą oczywistą jakby mogło się zadawać.

Jego umiłowanie nauki, ciągłe dążenie do jej rozwijania i rozpowszechniania doprowadziło min. do opracowania kalendarza gregoriańskiego. Nad szczegółami pracowali min. Christoph Clavius, Gulielmo Sirleto oraz Luigiego Lilio. Swoją bulle ogłosił 13 lutego 1581 r. i nakazał zmiany od października – opuszczenie 10-ciu dni – po 4 ma nastąpić 15 października. Dodatkowo lata 1700,1800, 1900, 2100 nie będą przestępne. Protestanccy władcy reformę kalendarza przyjęli ze stu letnim opóźnieniem a prawosławni patriarchowie przyjęli ją dopiero w XX w!.

Materiał: Anna Maj

Oceń artykuł: 13 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!